Rozvrh

KDY CVIČÍME?

ST 18.00 – 19.30 Ashtanga yoga + Feldenkraisova metoda | Mladá Boleslav FBFit Husova 212

 

 

HATHAJÓGA

Hathajóga je nejstarší existující fyzicko-kulturní systém, který vznikl asi před 5 000 lety. V sánskrtu znamená slovo „ha“ slunce, „tha“ měsíc a „joga“ znamená spojit vše dohromady, v dokonalé harmonii. Zjistilo se, že tělo (slunce) a mysl (měsíc) mohou mnohem volněji působit na sebe navzájem, pokud lidi neruší bolest, úzkost nebo ztuhlost. Krása této metody spočívá v tom, že jí může používat každý, bez ohledu na věk, pohlaví a fyzickou kondici. Mezi jógou a životem je důležitý soulad. Silné i slabé stránky, které v ní objevíte, se přenesou do naší osobnosti a každodenních životních situací.

BODYSTYLING

Bodystyling je kombinace klasického aerobiku, který slouží k zahřátí celého těla, a posilování. Tempo se střídá podle toho, které svalové skupiny zrovna procvičujeme, přičemž byste měli periodicky střídat svaly horních a dolních končetin, aby nedošlo k jejich přetížení.  Cvičením se zpevňuje a formuje celé tělo (a zejména problémové partie), dochází také k protažení a posílení těla. Výhodou je, že je vhodný pro jedince různého věku s různou kondicí a působí jako odreagování.
Při cvičení se používá náčiní – například posilovací gumičky, činky a tyče, naopak se ale nemusíte učit složité choreografie. Cvičitelé také doporučují si dát malou svačinku před a po cvičení a cvičit dvakrát až třikrát týdně, díky čemuž dosáhnete krásné zpevněné postavy.

ASTHANGA JÓGA

Asthanga jóga je jedna z nejrozšířenějších forem jógy v západním světě, a také fyzicky nejnáročnější. Jedná se o ucelené série na sebe navazujících pozic (asán) podle jógového učitele K. Pattabhi Jois. Systém je založen na šesti sériích, které postupně nabývají na obtížnosti a které umožňují cvičencům praktikovat ve svém vlastním tempu. Pozice plynule navazují jedna na druhou, hodně pozornosti se věnuje dýchání.
Při cvičení v těle dochází k formování a posilování svalů, stimulaci vnitřních orgánů a žláz. Působí jako prevence proti vzniku vad a deformací, eliminuje jejich případný výskyt.
Ashtanga jóga je určena především pro lidi zdravé a bez větších problému s pohybovým aparátem.

VINYÁSA JÓGA

Vinyása yoga, je dynamický styl jógy, který již předpokládá základní znalost a praxi jógového cvičení a vedení dechu, protože propojení těchto dvou prvků má zde primárním význam. Jednotlivé pozice – asány jsou plynule spojovány – sestavou vinyásy a to vede k prohřátí svalů, posílení a protažení, ale také k zvyšování tepové frekvence, které v józe není příliš žádoucí. Proto je zde tolik kladen důraz na dechové techniky, které stahují tepovou frekvenci, zprostředkují soustředění a zklidnění mysli.
Cvičení přináší silné prokrvení, prokysličení a prohřátí celého organismu, s důrazem na hladké svalstvo, orgány, žlázy, rozdmýchává vnitřní energii těla a v konečném důsledku vede k celkové regeneraci organismu.

Těší se Dana
yoga